cheaphosting.net

satılıktır!

Sahibi tarafından satışa sunulan bu domaini Domain Yurdu aracılık platformu güvencesiyle satın alabilirsiniz.

Satış Fiyatı:

4.985 USD


Bilmeniz gerekenler
Domain İstatistikleri:
Görüntüleme: 8898
Önceki teklifler: 7

The "Cheap Hosting" keyword is one of the most popular and most powerful search terms to find potential customers for hosting companies. If someone is looking for "Cheap Hosting", they are probably very close to buying a web hosting package. New customer acquisition is very important to hosting companies. For example, iPage pays $105 for shared and VPS accounts going all the way up to $150 for a dedicated hosting plan. So, we can say that: This is one of the most valuable domains for hosting companies.


According to dofo.com, the "CheapHosting" keyword registered with 54 different domain extensions and 349 domain names include this keyword too.

According to estibot.com, CheapHosting.com's fair market value is $178,000.

.net is the second-best extension for this keyword and if you are in hosting business, .net is another excellent domain extension for your brand.

Created on 2000.05.02 and now this 20 years old. Excellent opportunity to create a new brand or increase your web presence so, to boost your business!


What about .net extension?

.net extension is an extension that reduces the value of the domain to .com under normal circumstances, but it is also an extension for companies like "internet service providers, hosting companies, networks, software companies, etc..". So, we can see a lot of related domain names with the .net extension. For example:

> Big Sites:
slideshare.net, sourceforge.net, researchgate.net, battle.net, savefrom.net, ookla's speedtest.net & pingtest.net, launchpad.net, ...

> Design, Software, etc. Marketplaces & Portals:
Adobe's behance.net, csdn.net, ename.net, coding.net, themeforest.net, codecanyon.net and all other Envato sites, ...

> Software Sources, Web Servers & Platforms:
php.net, asp.net, iis.net, cpanel.net, ...

> CDNs' and Some Other Networks' Background Services:
fbcdn.net, akamaihd.net, cloudfront.net, onclickads.net, doubleclick.net, ...

> Ad networks:
media.net, popads.net, ...

> Network Security Companies:
juniper.net, sucuri.net,

> ISPs, Networks, etc:
earthlink.net, centurylink.net, optimum.net, superonline.net, a1.net, plus.net, charter.net, ...

> Global Internet-Network Organizations:
icann.net, ripe.net, iana.net, ...


- And Specially;

> Global Hosting Companies:
mediatemple.net, gandi.net, beyondhosting.net, intermedia.net, wpx.net, ...

> Keyword Based Hosting Companies:
vps.net, cdn.net*, ...

* cdn.net sold for $185,000 on 2012-03-21 (source)

...

and more ...

[ + Bonus: First registered domain name is nordu.net > Created on 1985-01-01 - Please check it via: http://whois.domaintools.com/nordu.net ]


As you see, .net extension especially related to hosting, internet, network, and software. So, the .net extension is very suitable for the "Cheap Hosting" keyword. From this point of view, we can say that CheapHosting.net is both a very brandable domain for hosting companies and a domain with high keyword value with the "Cheap Hosting" keyword.

You can get many new clients in a day with good marketing and SEO strategy; you can also be the world's strongest "Cheap Hosting" brand-company as well with this great domain name's power.


Additional Info: Related Domain Name Sales

- webhosting.co.uk: 500,000 USD
- hosting.mobi: 101,000 USD
- webhosting.de: 79,218 USD
- firstwebhosting.net: 18,000 USD
- freewebhosting.net: 11,000 USD


---

The related domain name for sale: CheapWebHosting.net
Great opportunity to build a strong branding package.


PRESTİJ VE GÜVENİRLİLİK SAĞLAR

Daha ziyaretçi sitenizi incelemeden ona pek çok şeyi domaininiz ile anlatmış ve onda iyi bir izlenim bırakmış olursunuz.

KOLAY ANLAŞILIR, AKILDA KALIR

İyi bir domain siteyi-markayı çok iyi tanımlar ve de akılda kalıcı olur. Böylelikle edinilmiş ziyaretçilerin kaybedilmemesi konusunda da daha avantajlı olunur.

ARAMA MOTORLARINDA AVANTAJLIDIR

Domainlerin kalitesi-etkisi çeşitli başlıklarda arama motorları tarafından ölçülebilmekte, bu da sitenizin arama sonuçlarında daha avantajlı bir şekilde yer almasına yardımcı olmaktadır.Sonuç olarak;
Domainler internetteki markanız, sitelerinizin adresleridir. Fiziksel ticarette olduğu gibi iyi markalandırılmış ve iyi bir adresteki mağaza bunun faydasını önemli derecede görür. İyi bir domain önemli bir pazarlama unsuru gibi düşünülebilir ve bu alana yapılacak her yatırım diğer pazarlama giderlerinizden çok daha hesaplı olacaktır.

Domain endüstrisindeki en iyi uzmanlardan biri olan Michael Cyger'ın dediği gibi; "Büyük şirketler, jenerik bir domaine sahip olmanın aşağıdakiler dahil olmak üzere muazzam faydalar sağlayabileceğinin farkındadır: güven, otorite, doğrudan ziyaretçi, markalaşma, arama motoru sıralaması, gelecekteki pazarlama harcamalarından tasarruf ve çok daha fazlası.”

Daha Detaylı Bilgi Almak İsterseniz Buraya Tıklayabilirsiniz

Bu domaini Domain Yurdu güvencesiyle satın alabilirsiniz. Domain Yurdu aracılığıyla yapacağınız işlemlerde aşağıdaki hizmetlerimizden de yararlanmış olursunuz:

Alıcı Koruması
Transfer Yardımı

İLETİŞİME GEÇPaylaş:
PAYTR Güvenli Ödeme Altyapısı
Güvenli Ticaret - Güvenli Ödeme