Genel Konular

Domain Yurdu, domain, web sitesi ve tescilli marka alıcı ve satıcılarını buluşturan ve aralarındaki işlemlerin hızlı, pratik ve en önemlisi de güvenli bir şekilde gerçekleşmesine imkân sağlayan bir pazaryeridir.

Domain Yurdu'nda satıcılar ücretsiz olarak domainlerini, web sitelerini ve tescilli markalarını sistemde listelerler. Alıcılar ise bu listelenmiş ürünler arasında arama yaparak kendileri için en uygun domaini ya da tescilli markayı bulabilirler. Alıcı ürünü satın almaya kalktığında ise Domain Yurdu aktif olarak devreye girmektedir.

Alıcı eğer dilerse ürün için teklif vererek bir pazarlık başlatır. Yapılan pazarlık tarafımızdan da izlenerek gerekli görülmesi durumunda satışın gerçekleşmesine yönelik ara adımlar da atılabilmektedir. Anlaşma sağlanması durumunda ise öncelikle alıcıdan ödemeyi yapması beklenir. Alıcı ödemesini yaptıktan sonra satıcıya ödemenin alındığı bildirilir ve transfere/devire başlaması gerektiği iletilir. Bu işlemler de Domain Yurdu'nun gözetiminde gerçekleştikten ve taraflar işlemin başarıyla gerçekleştiğini onayladıktan sonra alıcının yaptığı ödeme Domain Yurdu komisyonu kesilerek satıcıya aktarılır.

Domain Yurdu, domain alımı-satımı gibi dijital ortamda belirli riskler altında gerçekleşen bir işlemi daha güvenli hale getirmek için oluşturulmuş bir pazaryeridir.

Domain alımı ve satımı işleminde satıcı ile alıcının arasındaki garantörlük görevini yürütür. İşlemlere başlanmadan önce sözleşmeler ile tarafların hakları koruma altına alınır. İşlemlere başlandığında ise, ödemeyi alıp ödeme havuzunda bekleterek satıcıya işlemin tamamlanması durumunda parasını alacağının garantisini verir. Diğer taraftan domain satışının (transferinin) başarıyla gerçekleşmemesi durumunda da alıcıya parasının eksiksiz geri iade edileceğinin garantisini verir.

Domain Yurdu'nda ödeme işlemleri PAYTR Güvenli Ödeme sistemi altyapısı kullanılarak kredi kartınızla, havale/EFT üzerinden ya da PTT posta çeki hesabı üzerinden gerçekleştirilir.

Site üzerindeki tüm veriler SSL altyapısı aracılığıyla şifrelenerek alınıp verilir. Aynı zamanda tarafların gizliliği ve güvenliği de tarafımızdan güvence altındadır.

Domain Yurdu, ağırlıklı olarak eTicaret ve internet hizmetleri alanında faaliyet gösteren OYAS Girişim Grubu'nun pazaryeri odaklı projelerinden biridir.Alıcılar İçin

Domain Yurdu aracılığıyla domain almak oldukça kolay ve güvenlidir. Bunun için ilgilendiğiniz domainin detay sayfasına gittiğinizde yapacağınız birkaç seçenek olacak. Eğer domain doğrudan satılıyor ve bir "hemen al" fiyatı belirlenmiş ise bu fiyat üzerinden satın alabilir ya da "hemen al" fiyatı olsa da olmasa da domain sahibine bir fiyat teklifinde bulunabilirsiniz.

Domain satın alma işlemi tamamen güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Yaptığınız ödeme ödeme havuzumuzda bekletilir ve domain sahibine ödemenin alındığı bilgisi verilerek transfer işlemlerine başlanılır. Transferin taraflarca sorunsuz gerçekleştiği bilgisinin alınmasından sonra satıcı hesabına yaptığınız ödeme aktarılır. Bu işlem sonunda oluşan (en fazla) %10 komisyon ise satıcıya aktarılacak paradan kesilir. Yani siz belirlenen fiyat dışında başka bir ödeme işlemi yapmazsınız.

Sitemiz üzerinde domain alabilmeniz için öncelikle sisteme üye olmanız gerekmektedir. Üyelik için üye ol sayfamız üzerinden üyelik işlemlerinizi başlatabilirsiniz.


Aradığınız domaine ulaşmak için ise ana sayfamızdaki kategoriler kısmından ilgili kategoriye gidebilir ya da arama sayfası aracılığıyla aramanızı yapabilirsiniz.

Her geçen gün internet insanların hayatında daha önemli bir yer edinmekte, artık pek çok şey doğrudan internet üzerinden alınmakta, pek çok karara internet üzerinde yapılan araştırma sonucunda varılmaktadır. İnternetin önemini bu denli artırdığı ve de artıracağı günümüz dünyasında internette etkin olarak yer alabilmek gelecekte rekabette ayakta kalabilmek isteyenler için bir olmazsa olmazdır.

İşletmelerin, kişilerin internetteki temsilcileri internet siteleridir. Artık internet siteleri sayesinde çok daha az maliyetle çok büyük kitlelere kolayca ulaşabilme imkânı vardır. Özellikle günümüzde arama motorlarının yaygın kullanılmasıyla birlikte siz potansiyel kitlenize ulaşmak yerine potansiyel kitleniz size, hem de tam ihtiyaç olduğu anda ulaşabilmektedir. Bu nedenle internet sitelerine yapılacak her yatırım, diğer tanıtım faaliyetlerine yapılanlardan daha büyük bir geri dönüşüm sağlamaktadır. Örneğin bir gazeteye vereceğiniz otobüs kiralama hizmeti reklamı acaba kaç kişinin dikkatini çekecek ve kaç kişi o dönemde böyle bir hizmete ihtiyaç duyuyor olacaktır? Oysa böyle bir hizmete ihtiyaç duyan pek çok kişi ve kurum temsilcisi internette konuyla ilgili aramalar yapmaktadır ve tam da ilgili kişiler sitenize gelmektedir.

İnternet sitelerinin başarısını etkileyen pek çok faktör bulunmakla birlikte domain (alan adı) bir internet sitesi için en önemli başarı faktörlerinden biridir. Şimdi bir domainin (alan adının) neden önemli olduğuna kısaca madde madde değinelim:

Prestij ve Güvenirlik Sağlar:
Doğru seçilmiş bir domain sitenizi ve sizi daha iyi temsil edecektir. Alanınızla en ilgili, herkesin sahip olamayacağı bir domaine sahip olduğunuzda ziyaretçilerinize-müşterilerinize daha sitenize girmeden "vay be" dedirtebilirsiniz. Bu da doğrudan size prestij kazandırarak işini iyi yapan, güvenilir, alanında lider bir kurum-kişi imajı verir.

Kolay Anlaşılır, Akılda Kalır:
Örneğin "otobüs kiralama" araması yapan bir kişi www.otobuskiralama.com sitesine girip siteden bilgi aldıktan sonra bir daha bu konuda bilgi almak istediğinde bu sitenin ismini hatırlaması daha kolay olacaktır. Bu kolaylık aynı zamanda site ziyaretçisinin siteyi başkalarına da kolayca tavsiye etmesine ve sonraki ziyaretlerinde de tekrar tercih edebilmesine imkân verecektir. Oysa www.ozhakikiornekturizm.com 'a giren kişi sonrasında bu siteyi muhtemelen unutmuş olacaktır. Hatta "Böyle bir site vardır herhalde." düşüncesiyle tarayıcının adres çubuğuna doğrudan www.otobuskiralama.com yazarak sitenizi ziyaret edecek kişiler dahi olacaktır. Ayrıca otobuskiralama.com'u satın almak yerine daha düşük kalitede domain tercih edenler de yine site adını yanlış hatırlayanlar nedeniyle bu domainin sahibine hizmet etmiş olacaklardır.

Domain yeni ziyaretçi kazanmada, ziyaretçiyi artırmada önemli bir unsurdur:
Bilindiği üzere potansiyel müşterileriniz-ziyaretçileriniz artık internette arama yapıyor ve satın alma da dahil olmak üzere pek çok karara bu yaptığı aramalarla varıyor. Arama sonuçlarında ise genelde ilk 3 site ya da ilk sayfa dikkate alınıyor. Bu nedenle arama sonuçlarında iyi bir konumda çıkmak oldukça önem arz ediyor. Aramalarda ilk sayfada çıkmanın ise iki yolu bulunmaktadır: Birinci yol "Google ads" gibi çeşitli reklam opsiyonlarını kullanmak. Ancak bu sürekli reklam vermeyi gerektiren ve tıklama-gösterim başına para ödediğiniz daha maliyetli bir yoldur. İkinci yol ise sitenizin arama motoru tarafından önemli görülerek organik sonuçlar dediğimiz arama sıralamasında yukarılarda yer almasıdır. Bu organik sıralamada yer almanın maliyeti reklam vermeye oranla çok daha azdır ve ayrıca organik sıralama kullanıcıda sitenin reklam veren siteye oranla daha değerli olduğu algısı meydana gelmektedir. Çünkü organik sonuçta tüm doğal göstergeler o siteyi işaret ederken ücretli reklam vermede ise sadece verilen para nedeniyle o site yukarılarda yer almıştır.

Bir sitenin arama motoru tarafından aramalarda yukarıda çıkarılmasını etkileyen pek çok unsur olmakla birlikte bu unsurlar arasında en önemlilerinden biri domainin adı ve uzantısıdır (com, net, com.tr gibi). Uzantılar arasında com en değerli ve en kullanıcı tarafından bilindik uzantıdır. Örneğin "otobüs kiralama" hizmetine ihtiyaç duyan birisi bu konuyla ilgili internette bir araştırma yapacak olsun. Bu kişi muhtemelen "otobüs kiralama" şeklinde bir arama yapacaktır. İşte arama motorları "otobüs kiralama" ifadesini kullanan siteleri puanlarken "Alan adı - arama terimi uygunluğu", "Alan adı - içerik uygunluğu", "Alan adı uzantı değeri (com ise en yüksek puan)", "Alan adı orijinalliği (alan adının - işareti veya rakam vs. içermemesi)" gibi daha pek çok kritere bakarak www.otobuskiralama.com adresine en yüksek puanları verecektir. Bu ilgili domainin hemen ilk sıralarda çıkacağı anlamını taşımaması ile birlikte bu domainin adından kaynaklanan kriterlerde diğer domainlere göre en yüksek puanı alacağını öngörebiliriz. Örneğin, "otobüs kiralama" aramasında www.otobuskiralama.com domaini www.ozhakikiornekturizm.com'a göre çok daha avantajlı olacaktır.

Domain Yurdu'nda fiyatlar tamamen satıcının inisiyatifindedir, Domain Yurdu istisnalar hariç fiyatlara müdahale etmemektedir. Buna göre fiyatın çok olup olmadığı konusunda satıcı ile sizin domaine bakış açınıza göre bir fiyat algısı farkı oluşması olasıdır. Gerçekten de değerinin çok üstünde fiyatlara rastlamak mümkündür. Ancak bu noktada size düşen satıcıyı uygun gördüğünüz fiyata ikna etmek ya da diğer uygun fiyatlı alternatifleri yakalayabilmektir. Eğer fiyatın çok olduğunu düşünüyorsanız ilgili domainin satış sayfası üzerinden kendi teklifinizi satıcıya iletebilirsiniz. Satıcı teklifinize olumlu-olumsuz bir dönüş yapacaktır.

Ancak bazı domainler taşıdıkları uygun isimleri, marka değerleri ile adeta dükkanınızı en işlek caddede açmanıza olanak sağlarlar ve gerçekten değerlidirler. Örnek vermek gerekirse "Otobüs Kiralama" alanında faaliyet gösteren bir siteniz olacaksa buna en uygun, en akılda kalıcı ve arama motorlarında en avantajlı domain olasılıklarından biri de şüphesiz www.otobuskiralama.com'dur. İlgili domain için verilen fiyat size ilk anda yüksek gelebilir fakat bu domainin size sağlayacağı fayda ile birlikte belki 1 senelik artı kazanımların tümünü dikkate aldığımızda bu güzel isim sitenizi tanıtmak için harcayacağınız önemli bir bütçe konusunda size tasarruf sağlayacak ve uzun vadede sizin için daha avantajlı olacaktır. Böyle bir domain ile hem işinize özen göstererek alabileceğiniz en iyi domaini aldığınızı müşterilerinize ve rakiplerinize ilan etmiş, prestijinizi artırmış olursunuz hem de bunun sonucunda size duyulan güven artar ve böylelikle de sitenize giren müşterilerin ikna olarak sipariş vermesi kolaylaşır. Bunun yanında arama motorları da bu değerli domaine sahip olduğunuzu algoritmaları sayesinde bilebildiklerinden dolayı sitenize arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkma konusunda avantaj sağlarlar. Tüm bu veriler ise aslında satışlarınızı artırmanıza olanak sağlayan çok önemli unsurlardır. Sonuç olarak belki de yaptığınız yatırımı birkaç toplu otobüs kiralama siparişi ile karşılayabilmeniz oldukça olasıdır.

Bir de rakamsal, çok daha somut duracak veriler ile bu örneğimizi detaylandıralım: Şirketler ya da bireyler çeşitli ihtiyaçları için internette "Otobüs Kiralama" şeklinde arama yapıyorlar. Sizin bu potansiyel müşterileri edinebilmeniz için ilgili aramada ilk sıralarda yer almanız gerekiyor ki o kişinin radarına girebilesiniz. Bunun için ya organik olarak aramalarda etkili olabilecek başarılı bir web sitesi geliştirmeli ya da Google üzerinden düşünecek olursak "Google ads" aracılığıyla reklam vermelisiniz. Bu iki olasılığı rakamsal olarak karşılaştıralım:

www.otobuskiralama.com Domain Yurdu'nda 24.000 TL bedelle satılıktır. Siz web sitenizi yaklaşık 10 $'a alacağınız www.ornekfirmaaditurizm.com yerine bu domaine yaptığınızda daha en başta aramalarda anahtar kelime uyumundan dolayı daha avantajlı konuma geçeceksiniz. Sitenizi diğer yönergeleri de dikkate alarak başarılı olarak tasarlar ve ona gerekli ilgiyi gösterirseniz bir noktadan sonra "Otobüs Kiralama" şeklinde yapılacak bir aramada ilk sıralarda çıkmanız oldukça olasıdır. Maliyet farkı olarak baktığımızda yaklaşık 24.000 TL'lik bir fark söz konusu. Peki ya diğer seçenekte nasıl olurdu bu maliyet?

Google ads aracılığıyla "Otobüs Kiralama" kelimesine reklam vermek istediğimizde sayfanın üstü sonuçlar için 3,23 TL ile 20,06 TL aralığında bir teklif vermeniz tavsiye ediliyor. (Bu fiyatlar tamamen dinamik olarak değişkenlik göstermektedir, güncel fiyatların değişmiş olabileceğini ama ortalama fiyatın benzer kalabileceğini belirtmek isteriz.) Eğer reklamımızı ortalama 10 TL'lik bir fiyattan verir ve bu reklam için 24.000 TL'lik bütçe ayırırsak yaklaşık 2.400 ziyaretçi alabileceğiz. Taban öneri fiyatından verdiğimizde ise 7.430 ziyarete tekabül edecektir. Elbette bu tekliflerimizin de bu ziyaretçileri getireceğinin bir garantisi bulunmamaktadır. Sadece bize sunulan anlık bir tahmindir. Bütçemiz bittiğinde ise artık organik olarak ilk sıralarda yer almıyorsak bu avantajı yitirmiş olacağız. Oysa organik olarak ilk sıralarda yer aldıysak gerekli özen gösterildiği takdirde bu başarı yıllarca çok daha düşük maliyetlerle sürdürülebilir durumdadır. Yani sadece geçici bir süre ve sınırlı olarak yararlanılabilecek bir reklam harcaması fiyatına çok kaliteli, akılda kalıcı ve aramalarda avantaj yakalayabilecek bir domaine sahip olabileceksiniz. Ayrıca sektördeki siparişlerin büyüklükleri de dikkate alındığında sadece bir toplu otobüs kiralama teklifi bile bu alanda yapılacak tüm yatırımı karşılamaya yetebilir. Bu siparişten sonraki her sipariş ise kâr hanesine yazılacaktır.

Sonuç olarak bir domainin fiyatının uygun olup olmadığı size sağlayacağı faydaya bakılarak ölçülebilir. Bunun için detaylı bir analiz ile karar vermek gerekebilir. Fakat ilk etapta size çok gelen bir fiyat, aynı etkiyi oluşturmak için bu tutarın mislince yapacağınız pazarlama ve marka konumlandırma harcamalarınızdan tasarruf etmenizi de sağlayabilir.

Satın almayı düşündüğünüz bir domain için belirlenmiş fiyat ya da satıcı ile anlaştığınız fiyat o domainin size geçmesi ve satıcının tüm haklarını size devretmesi karşılığı ödenmiş bir tutardır. Domain Yurdu ödediğiniz ücretten satış tutarına göre bir komisyon alıp bu ücreti satıcıya aktarmaktadır. Komisyon kesintisi satıcıya aktarılan paradan yapıldığı için sizin başka bir ücret ödemeniz gerekmez.

Eğer domain için domainin kayıtlı olduğu firmada siz de bir ücretsiz hesap oluşturur ve iç transfer işlemini gerçekleştirirseniz domain ücretsiz olarak size transfer olacaktır. Eğer domainleriniz bir kayıt firması altında ise ve tüm domainleriniz aynı hesap altında bulunsun istiyorsanız ve dış transfer işlemi gerekli olursa bu durumda sadece domainin 1 yıllık yenileme bedeli olarak kabul edilebilecek transfer ücretini ödemeniz gerekir. Bu ücret ise genelde .com, .net, .org gibi uzantılara sahip domainler için 10 $ civarındadır.

Hayır! Bu ödeyeceğiniz tutar satıcının değerli domaini için sizden istediği tutardır ve tek bir sefere mahsustur. Değerli bir araziyi satıcıdan satın aldığınızda tek seferlik ödeme yapmanız gibi domaine de aynı mantıkla tek seferlik ödeme yapmaktasınız.

Ancak domainler süreli hizmetlerdir, bitiş tarihleri vardır. Domaininizin bitiş tarihi dolmadan onu 1 yıl ila 10 yıl arasında dilediğiniz süre boyunca uzatmanız gerekmektedir. Uzatma işlemi için domainin bulunduğu tescil firmasına yenileme ücreti ödemeniz gerekir. Bu ücret .com, .net, .org gibi uzantılara sahip domainler için ortalama yıllık 10 $ civarındadır.

Domainler teoride tamamen bir kişiye/kuruma ait olamaz, sahibi onu kullanacağı süre boyunca kiralayabilir. Ancak kiralama süresini uzatma hakkı mevcut kira sahibinde aittir ve dolayısıyla size ait olan domaininizi sonsuza kadar uzatabilirsiniz. Yani evet, pratikte bir domaini yenilemeyi bırakmadığınız sürece o domain sizin olacaktır, yani size ait olacaktır.

Eğer siz domaini yenilemeyi unutursanız genelde domain kayıt firmanız domainin bitiş tarihine 45 ya da 60 gün kala başlayarak sizi birkaç kez e-posta göndererek uyarır. Bu nedenle domain sahipliğinde girdiğiniz e-posta adresinin doğru ve kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi olması önemlidir. Eğer domaininizi bu sürelerde de uzatmaz/yenilemezseniz bu sefer de domain düşme periyoduna girer. Domainin bitiş tarihinden sonra, domain kayıt firmanıza göre 0-45 günlük bir süre boyunca domaininizi tekrar uzatma imkânınız bulunabilmektedir. Bu sürede de uzatmazsanız bir 30 günlük sürede de domain silinmez ve size bu sürede kısmen yüksek bir ücretle domaini uzatma hakkı tanınabilir. Bu sürelerde de domaininizi yenilemezseniz 5 günlük bir silinme periyoduna girer ve domain silinir. Silinen domainler sahipsizdir ve ilk gelen alır. Domainin sahibi olamaz mantığı burada devreye girmektedir. Ona sürekli sahip olmak için yenilemeye/uzatmaya devam etmelisiniz.

Domaininizi en az 1 yıl, en fazla da 10 yıllık periyotlar için uzatabilirsiniz. "Her sene uzatmakla uğraşmayayım." derseniz tek seferde 5-10 yıllık uzatabilirsiniz. Uzatma ücreti .com, .net, .org uzantısındaki domainlerde 1 yıl için ortalama 10 $ civarındadır. Bu ücret kayıt firmanıza göre biraz daha ucuz ya da daha pahalı olabilir.

Normal satış sürecinde olan (açık artırmada olmayan) bir domain için eğer bir "Hemen Al" fiyatı belirlenmişse satış sayfasında "Hemen Al" şeklinde bir buton görürsünüz, buna ilave olarak da "Teklif Ver" alanında da bir teklif verme butonu. Eğer domain için bir "Hemen Al" fiyatı belirlenmemişse bu domaine sadece teklif verebilirsiniz.

"Hemen Al" fiyatı belirlenmiş domainlerde "Hemen Al" butonuna tıkladığınızda sistem sizi domainin satın alma sayfasına yönlendirecektir. Böylelikle satıcının uygun gördüğü fiyat üzerinden ve güvenli olarak satın alma işlemine başlamış olursunuz. Ödemenizi yapmanız ile birlikte ise domain sistemde sizin adınıza rezerve olur ve satıştan kalkar.

"Hemen Al" fiyatı belirlenmemiş domainler için ise ancak teklif verebilirsiniz. Ya da domainin fiyatının çok yüksek olduğunu düşünüyor ve daha düşük tutarlı bir teklif vermek istiyorsanız yine "Teklif Ver" alanı size bu imkânı sağlayacaktır. Bunun için ise üye girişi yapıp satış sayfasının aşağısındaki "Teklif Ver" alanında yer alan teklif kutucuğuna teklif tutarınızı girip ilgili "Teklif Ver" butonuna basmanız yeterlidir. Teklifiniz satıcıya hem panel üzerinden hem de e-posta ile iletilecek ve bu aşamadan sonra onun yanıtını bekleyeceksiniz. Satıcı dilerse teklifiniz iptal edebilir, dilerse karşı teklifte bulunabilir, dilerse de teklifiniz kabul ederek ödeme aşamasına geçmenizi sağlayabilir. Bu işlemler aranızda anlaşma sağlanıncaya kadar karşılıklı olarak sürdürülebilir.

Bir domaini "Hemen Almak" ya da ona "Teklif Vermek" tamamen sizin inisiyatifinizde olan bir durumdur. Kendiniz hangi seçeneği uygun görüyorsanız o yolu tercih edebilirsiniz. Bir güncel gelişme, bir anlık rekabet ya da domainin aktif satış sürecinde ilgililerine pazarlanmış olması o domaini pek çok alıcı tarafından takip edilir kılabilir. Domain başkası tarafından alınsın istemiyorsanız domaini "Hemen Al" ile almanız sizin için daha isabetli olabilir. Unutmayın ki "Teklif Verme" işlemi satıcının bilgisine sunularak yürütülen bir süreç işlemidir. Bir domaini teklif vererek rezerve etmiş olmazsınız. "Hemen Al" işlemi ise sistemde otomatik olarak gerçekleşen bir işlemdir ve siz süreci yürütürken dahi bir başkası bu domaini "Hemen Al" diyerek satın almış olabilir.

Ödeme yapabilmeniz için sistemde 3 ödeme seçeneği bulunmaktadır:

Kredi Kartı ile: Kredi Kartı ödemeleriniz PAYTR'nin güvenli ödeme altyapısı aracılığıyla gerçekleşmektedir. Bir iframe vasıtası gösterilen PAYTR Güvenli Ödeme Ekranı sayesinde girdiğiniz bilgiler Domain Yurdu sistemleri ile hiç temas etmeden doğrudan Ödeme Altyapı Sağlayıcı firmamız PAYTR'ye aktarılmakta ve ödemeniz ancak 3D Secure sistemi sayesinde cep telefonunuza bankanız tarafından gönderilecek onay kodunun girilmesi halinde onaylanmaktadır. Tüm bunlar da Domain Yurdu üzerinde gönül rahatlığıyla işlem yapabileceğinizin en önemli göstergeleridir.

Havale/EFT ile: Aşağıda belirtilen banka hesap numaralarımız ya da PTT posta çeki hesabı aracılığıyla da ödemelerinizi yapabilirsiniz. Eğer ödemenizi bir domaini satın almak için yapıyorsanız havale/EFT açıklama kısmına " ... .com domaini için" açıklamasını yazmanız tavsiye edilir.

Hesaptaki kredi ile: Daha önceden Domain Yurdu'nda bir işlem gerçekleştirmiş, domain satışı yapmış ve hesabınızda alacak bakiyesi olarak krediniz birikmiş olabilir. Bu durumda bu kredinizi de ödeme aşamasında kullanabilirsiniz.

Unutmayın, yaptığınız ödemeler "ödeme havuzu"nda işlem tamamlanıncaya kadar Domain Yurdu güvencesinde bekletilir. İşlemde sorun olması durumunda ise ödediğiniz tutar aynen size geri aktarılır.
Domain Yurdu'nda güvendesiniz...Türk Lirası (TL) Hesapları:

Banka Adı Şube Adı Şube Kodu Hesap No IBAN
T. Garanti Bankası A.Ş. Üsküdar 166 6664988 TR79 0006 2000 1660 0006 6649 88
TR790006200016600006664988
Yapı Kredi Bankası A.Ş. Üsküdar 022 70816504 TR86 0006 7010 0000 0070 8165 04
TR860006701000000070816504
Akbank T.A.Ş. Üsküdar 0069 0202272 TR14 0004 6000 6988 8000 2022 72
TR140004600069888000202272
T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Üsküdar 403 58730365-5001 TR56 0001 0004 0358 7303 6550 01
TR560001000403587303655001
T. Halk Bankası A.Ş. Üsküdar 0752 01048524 TR96 0001 2009 7520 0001 0485 24
TR960001200975200001048524
Türkiye Finans
Katılım Bankası A.Ş.
Üsküdar 8 1684306-1 TR92 0020 6000 0801 6843 0600 01
TR920020600008016843060001
PTT Posta Çeki: 8746694


Amerikan Doları (USD) Hesabı:

T. Garanti Bankası A.Ş. Üsküdar 166 9085789 TR59 0006 2000 1660 0009 0857 89
TR590006200016600009085789


EURO (EUR) Hesabı:

T. Garanti Bankası A.Ş. Üsküdar 166 9081230 TR59 0006 2000 1660 0009 0812 30
TR590006200016600009081230

Bir domaini satın almanızla birlikte işlemlerin tamamlanma süresi genelde satıcı ve alıcının yükümlülüklerini yerine getirmesi, domain kayıt firmalarının aralarındaki iletişim ve bizim garantör olarak süreci takip edip onaylamamızın toplamından oluşmaktadır. Buna göre bu süreçteki her etkenin daha hızlı davranıyor olması bu süreci kısaltacaktır. Bu açıdan yapılabileceklere kısa kısa değineceğiz:

Ödemeyi Kredi Kartıyla Yapın: Ödeme işleminiz en hızlı ve güvenilir bir şekilde kredi kartınızla yapmanız dahilinde sağlanabilecektir.

Bizimle İletişimde Olun: Süreçler aşamasında biz her adımı takip ediyor olacağız. Ancak herhangi bir aksiliğe karşı bizi iletişim kanallarımız vasıtasıyla bilgilendirmeniz ve gerekli kontrol-teyit işlemlerinde bize hemen yanıt verebiliyor olmanız önemlidir.

Transfer Yerine İç Transferi Kullanın: Domain tescil firmaları arası domain transferi genelde 3-12 gün arasında tamamlanabilen uzun bir süreçtir. Eğer oldukça aceleniz varsa, domainin transfer kilidi henüz kalkmadıysa ya da yenileme maliyetinden kaçınmak istiyorsanız bizim satıcıyla iletişime geçmemizi sağlayarak kendisinden gerekli bilgileri almamızı isteyin. Bu durumda satın alacağınız domainin mevcut kayıt firmasında bir hesap açmanız için sizi yönlendireceğiz. Bu aşamadan sonra satıcının size iç transfer yapmasını sağlayacağız. İç transfer işlemi kimi firmalarda anlık-saatlik, kimilerinde ise genelde aynı gün içerisinde gerçekleşen maliyetsiz ve hızlı bir işlemdir. Böylelikle uzun transfer süresini pas geçmiş olabilirsiniz.Satıcılar İçin

Domain Yurdu aracılığıyla domainlerinizi listelemek ve satmak oldukça kolay ve güvenlidir.

Sitemiz üzerinde domain satabilmeniz için öncelikle sisteme üye olmanız gerekmektedir. Üyelik için üye ol sayfamız üzerinden üyelik işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Üye girişi yaptıktan sonra çıkacak yönetim paneliniz aracılığıyla kolaylıkla domainlerinizi ekleyebilirsiniz. Ekleyeceğiniz domainleri teker teker ekleyebileceğiniz gibi topluca domain ekleme imkanına da sahipsiniz.

Satışa çıkardığınız domainleri ücretsiz olarak "Hemen Al" fiyatlı ya da "Teklife Açık" olma özelliklerinden birine sahip olarak sisteme ekleyebilirsiniz. Alıcı domaininiz için bir teklif verebilir. Teklif verdiğinde sizi e-posta ile bilgilendiriyor olacağız. Bunun yanında gerekli sürede teklife dönüş yapmadığınızı görürsek telefon numaranız üzerinden size ulaşarak bekleyen teklifinizin hatırlatmasını da yapabiliriz. Yönetim paneliniz üzerinden aldığınız teklife karşı teklif verebilir, telifi reddedebilir ya da kabul edebilirsiniz.

Eğer alıcı yaptığınız karşı teklifi kabul etmişse ya da havale/EFT gibi işlemin hemen gerçekleşmediği bir ödeme kanalı ile ödemeyi yapacağını belirtmişse bu aşamada alıcının ödemeyi yapması beklenir ve yapılan ödeme havuz hesabında bekletilir. Ödeme sorunsuz alındıktan sonra size transferi başlatabileceğiniz bilgisi geçilir. Transferin taraflarca sorunsuz gerçekleştiği bilgisinin alınmasından sonra da yapılan ödemeden maksimum %10 hizmet bedeli komisyonu alınarak ilgili tutar hesabınıza aktarılır.

Destek almanız gereken bir konu olduğunda iletişim sayfası üzerinden bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Ücretlendirme hakkında detaylı bilgi almak için Ücretler sayfamıza göz atabilirsiniz.

Kullanım Koşulları'mızda yer alan aşağıdaki şu içeriğe sahip domainler kabul edilememektedir:

- Yetişkinlere uygun içeriğe yönelik domainler
- Şiddet, öfke, nefret söylemi, küfür, argo barındıran domainler
- Bir kişi, grup veya kuruluşa yönelik karşıtlığı savunan domainler
- Uyuşturucu, alkol ve tütünle ilgi domainler
- Kumar, bahis, şans oyunlarıyla ilgili domainler
- Hack, warez vb. yasadışı ve telif hakkı ihlali tespit edilen domainler
- Genel etik-ahlak kurallarının dışında kalan domainler
- Ücretsiz temin edilebilen ya da üst seviye domain kategorisinde kabul edilmeyen, subdomain mantığında oluşturulmuş domainler
- Sadece tek bir marka ile özdeşlemiş, hiçbir jenerik yönü bulunmayan ifadelerin kullanılarak bariz marka ihlalinin yapıldığı, bilinen marka sahiplerini rahatsız edici olabilecek domainler

Domain Yurdu, alıcı ve satıcılar için güvenli bir platform oluşturma hedefinde olduğu için eklenen her domainin gerçek sahipleri tarafından ekleniyor olmasını önemsemektedir. Bu nedenle domain sahiplik (whois) bilgilerinizde yer alan e-posta adresinizle kayıt olmanızı istemektedir. Bu adrese gönderilen aktivasyon ile hesabınız aktifleştirilmekte, aynı zamanda da bu e-postaya erişim yetkiniz olduğu saptanmaktadır.

Bu aşamadan sonra paneliniz üzerinden yapacağınız her domain ekleme işleminde sistemimiz ilgili domainin whois bilgilerinde yer alan e-posta adresinizle sizin e-posta adresinizin eşleşmesini kontrol etmektedir. Eşleşme olmadığı durumlarda ise hata vermektedir.

Hata: "domain sahipliği (whois) bilgilerine erişemedik"

Sistemimiz domaininizin whois sunucularına erişmede bir problem yaşamış olduğunda bu hatayı alırsınız.

Olasılıklar ve Çözümleri

- Yoğun kullanımdan dolayı sistemimiz bir süreliğine ilgili whois sunucularının zaman limitine takılmış olabilir. Bu durumda lütfen 30 saniye sonra tekrar işlem yapınız. Yine sonuç alamazsanız lütfen iletişim sayfamız üzerinden manuel değerlendirme talebinde bulunun.

- Domain tescil firmanızın whois bilgisi paylaşım politikaları farklılık gösterebilir. Bu durumda lütfen iletişim sayfamız üzerinden manuel değerlendirme talebinde bulunun.


Manuel Değerlendirme Talebiyle İlgili Notlar:

İletişim sayfamız üzerinden yapacağınız manuel değerlendirme talebinde eklemek istediğiniz domainleri alt alta listeleyip göndermeniz yeterlidir. Gerekli kontroller tarafımızdan yapılıp domainler panelinize eklenerek yayına alınacak ve konuyla ilgili olarak size bir bilgilendirme e-postası gönderilecektir. Bu işlemden sonra fiyat, kategori, açıklama gibi alanları panelinizden kendiniz dilediğinizce düzenleyebileceksiniz.


Hata: "domain sahipliği (whois) doğrulama başarısız, farklı e-postalar!"

Sistemdeki üyelik e-posta adresinizle domainin sahiplik (whois) bilgilerinde farklı e-postalar göründüğünde bu hatayı alırsınız.

Olasılıklar ve Çözümleri

- E-posta adresiniz doğru bir şekilde yer aldığı halde bu hatayı alıyorsanız muhtemelen sistemsel bir sorun yaşıyorsunuzdur. Örnek vermek gerekirse kimi domain tescil firmaları otomatik olarak kendi e-postalarını da bu gözüken whois bilgisi arasına ekler ve kontrol sırasında e-postalarda bir karışıklık meydana gelebilir. Sizin gözüken e-posta adresiniz üzerinde verisel bir oynama yapılmış olabilir, vs.. Bu durumda lütfen bize iletişim sayfamız üzerinden manuel değerlendirme isteği gönderin.

- Eğer e-posta adresleriniz gerçekten eşleşmiyorsa whois bilgilerinizde yer alan e-posta adresinizi sistemdeki e-posta adresinize göre düzenleyebilirsiniz. Unutmayın, bu güncellemenin whois sunucularında aktifleşmesi firmanıza ve duruma göre 24 saati bulabilir. Domain ekleme işleminden sonra dilerseniz whois e-posta adresinizi tekrar eski haline döndürebilirsiniz, Domain Yurdu sonraki kontrolünü satın alma işlemi sırasında yapacaktır. / Bu konuda bir diğer yapabileceğiniz de Domain Yurdu'na iletişim sayfası üzerinden bilgi göndererek sistemdeki üyelik e-posta adresinizin değişmesini istemek olacaktır. Bu talebinizle birlikte mevcut üyeliğinizin e-postası değiştirilir, hesabınız pasifize edilir ve yeni e-posta adresinize yeni bir aktivasyon bağlantısı gönderilir. Bu aktivasyon bağlantısı ile e-postanızı doğrulayarak hesabınızı aktifleştirebilirsiniz.

- E-posta adresiniz gizlenmişse bu gizleme işlemini domain kayıt firmanızdaki panelinizden muhtemelen tek tıkla geçici olarak kaldırabilirsiniz. Bu değişikliğin whois sunucularında aktifleşmesi firmanıza ve duruma göre 24 saati bulabilir. Kayıt işleminden sonra dilerseniz yeniden whois bilgilerinizi gizleyebilirsiniz.

E-posta adresinizi güncelleyemiyor ya da gizlemeyi kaldıramıyorsanız:

Lütfen mevcut nameserver'larınıza ilaveten kontrol.domainyurdu.com nameserver'ını da domain panelinizden ekleyin ve bizimle manuel kontrol için iletişime geçin.

Domain ekleme aşamasında sistemde sizden istenen belli başlı alanlar vardır. Bu alanları tek tek ele alıp dikkat edebileceğiniz noktalar hakkında bilgi verelim:

Kategori: Domain ekleme işlemi sırasında karşınıza çıkacak alanlardan biri de "kategori" kısmıdır. Sistemimiz çoklu kategorilendirmeyi desteklemektedir ancak çoklu seçimi en son adımda gerçekleştirebileceksiniz. Ekleme aşamasında seçeceğiniz kategori ise sizin ana kategoriniz olacak ve domaininizin satış sayfasında sadece bu kategori yer alacaktır. Bu nedenle buradaki seçimde domaininizle en ilgili kategoriyi seçmeniz daha isabetli olacaktır.

Min. Teklif: "Minimum Teklif" alanı domaininiz için bir taban teklif fiyatı belirlemenize yardımcı olur. Örneğin domaininizi 1.000 TL'den satmak istiyor ancak 250 TL ve üzerindeki tekliflerden de haberdar olmak istiyorsunuz. Fakat 250 TL altındaki teklifleri ise gayr-ı ciddi buluyorsunuz. Bu durumda domaininize bir "Min. Teklif" fiyatı belirleyerek 250 TL altındaki tekliflerde teklif verene bir daha yüksek tutarlarda teklif vermesi için sistem mesajı gözükmesini sağlayabilirsiniz. Bu alanı doldurmanız zorunlu değildir, boş bırakmanız halinde her teklif tutarı size ulaştırılacaktır.

Fiyatı: Burada belirleyeceğiniz fiyat domaininizin "Hemen Al" fiyatını temsil edecektir. Satış sayfanızda bir kullanıcı "Hemen Al" butonuna tıkladığında buradaki fiyat üzerinden işlem gerçekleşecektir. Domaininize bir fiyat girmeniz zorunlu değildir ancak bir fiyat belirlemeniz tavsiye edilir. Çünkü istatistikler fiyat belirlenmiş domainlerin daha fazla satıldığını/teklif aldığını göstermektedir. Domaininize bir fiyat biçerek potansiyel alıcılarınızın akıllarında daha somut bir fikir oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Para Birimi: Domain Yurdu İngilizce dil desteği de sağladığından dolayı global pazarlara da hitap eden bir domain pazaryeridir. Bu nedenle Domain Yurdu'nda global pazarlara hitap eden domainlerinizi de rahatça listeleyebilirsiniz. Özellikle bu tarz domainleriniz ve dilerseniz elbette Türkçe domainleriniz için USD (Amerikan Doları) ve EUR (Euro) cinsinden fiyatlar belirleyebilirsiniz.

Not: Bu işlemlerle domain ekleme aşamasında karşılaşacaksınız ancak domain yönetiminizle ilgili yapabilecekleriniz bunlarla sınırlı değil. Sonraki aşamada yapabilecekleriniz için "Domain Yönetim Panelinde Neler Yapabilirim?" başlığına bakabilirsiniz.


İpucu: "Doldur" Özelliği ile Kolaylaştırın
Çoklu domain ekleme ve düzenlemelerinizde doldur özelliği gözüken tüm alanların ortak olarak doldurulmasını sağlayacaktır. Örneğin panelinizdeki 10 domainin de 1.000 TL fiyatla yer almasını istiyorsanız Fiyat sütununun başındaki düzenleme alanına 1000 değerini girip "Doldur" linkine tıkladığınızda tüm değerler de 1000 olarak düzenlenecektir.

Panelinizdeki "İlanları Yönet" bağlantısıyla erişebileceğiniz Domain Yönetim Paneliniz vasıtasıyla "Minimum Teklif" fiyatı belirleyebilir, "Hemen Al" işlemi için "Fiyatı"nı düzenleyebilir, Fiyatı için bir para birimi seçebilir ve Kategori kısmının sağındaki ikon ile "çoklu kategori seçimi" yapabilirsiniz. Yapacağınız tüm bu değişikliklerden sonra değişikliğin geçerli olmasını istediğiniz domainleri seçip sayfanın en altındaki alanda yer alan "...değişiklikleri kaydet" seçimiyle birlikte "İşleme Al" butonuna basmanız yeterlidir.


Bunun dışında seçtiğiniz bir domain için şu işlemleri de uygulayabilirsiniz:

Yönet:
- ...değişiklikleri kaydet.
- ...seçili ilanların açıklama kısımlarını düzenle.
- ...seçili ilanları pasif olarak işaretle.
- ...seçili ilanları satıldı olarak işaretle.
- ...seçili ilanları satılmadı olarak işaretle.
- ...seçili ilanları sil.

Tanıt:
- ...seçili ilanları anasayfadaki "öne çıkarılanlar"a ekle.
- ...seçili ilanları anasayfadaki "öne çıkarılanlar"dan kaldır.
- ...seçili ilanlara "belirginleştirme" ekle.
- ...seçili ilanlardaki "belirginleştirme"yi kaldır.

Domain Yurdu'na eklediğiniz her domain çift aşamalı kontrol sisteminden geçer. İlk aşamada domainin size ait olduğuna emin olunabilmesi için otomatik whois kontrolü işlemi yapılır. Bu işlemden sonra ise domainler bu sefer de manuel kontrol için beklemeye alınır.

Manuel kontrolde eklediğiniz domainlerin kabul kriterlerimize uyup uymadığı, ilanın içeriği ile ilgili bir kontrole daha tabi tutulur. Bu işlem en geç 1 iş günü içerisinde tamamlanır ve domainlerinizin onaylandığı ile ilgili bir bilgilendirme e-postası alırsınız.

Domain Yurdu olarak domaininiz için belirleyeceğiniz fiyat konusunda istisnalar hariç bir müdahalemiz olmamaktadır. Fiyat belirleme konusu tamamen sizin domaininize biçtiğiniz değere göre sizin inisiyatifinizde olan bir konudur.

Domainlerinizi üye paneliniz üzerinden sisteme eklerken 2. adımda domaininiz için kategori ve fiyat belirlemeniz istenecek. Bu adımda domaininiz için 2 farklı fiyat ile fiyat belirleme konusunda daha esnek davranabileceksiniz. Tavsiyemiz eklediğiniz domainler için bir "Min. Teklif" fiyatı ve bir de "Normal Fiyat" belirlemeniz.

"Min. Teklif" fiyatı domain satış sayfanızda size teklif vermek isteyenler için bir taban teklif limiti belirler. Örneğin domaininiz için 100 TL'nin altındaki teklifleri gayr-i ciddi buluyor ve bu teklifleri almak istemiyorsanız buraya gireceğiniz tutar altındaki rakamlar için alıcıya hata mesajı iletilecek ve daha yüksek bir teklif vermesi istenecektir.

"Normal Fiyat" ise domain ekleme sayfasında "Fiyatı" kolonuyla ifade edilmektedir ve "Hemen Al" işlemleri için kullanılacak fiyattır. Kendinizi alıcı yerine koyarak domaininize değer biçmeniz ve satılmasına razı olacağınız en uygun tutarı girmeniz tavsiye edilir. Çok yüksek fiyatlar alıcıyı daha düşük bir teklif vermekten dahi uzaklaştırabilir.

Türkiye'de domain piyasası maalesef yeterli olgunluğa erişememiştir. Bu nedenle de domainlere talep oldukça düşük oranlarda seyretmektedir. Sitemiz üzerindeki açık artırmalara genel olarak göz attığımızda bunun hem satıcılar hem de alıcılar için yeterli hareketlilikte maalesef geçmediğini gördük. Bu durumda da yeterli olgunluğa erişildiğini düşüneceğimiz ikinci bir döneme kadar açık artırmalara ara verilmiştir.

Domain piyasası ülkemizde şu an yeterli olgunluğa erişmediği için ve ekonomideki sıkıntılar nedeniyle domain satışları beklenenden oldukça düşük bir taleple seyretmektedir. Buna göre elinizdeki başarılı bir domaine karşı potansiyel alıcılar çok ilgisiz durabilir ya da çok düşük bedellerde teklifler verebilirler. Ancak yine de yapabileceğiniz bazı uygulamalarla domaininizin satılma ihtimalini daha da artırabilirsiniz. İşte yapabileceklerinizin bazıları:

Domain Yurdu'nda Etkili Tanıtın

Doğru fiyat belirleyin: Domaininiz için "Fiyat" alanını mümkün olduğunca doldurmaya çalışarak alıcıların domaine daha somut yaklaşmalarını sağlayın. Fiyat belirlerken tutarlı olmaya çalışın. Siz olsaydınız o fiyata o domaini alır mıydınız?
Doğru kategorilendirin: İlan eklerken ilanlarınız varsayılan olarak "diğer" kategorisine eklenmektedir. Potansiyel alıcıların bir kısmının doğrudan anahtar kelime girerek değil de, ilgili kategoriye gidip domain beğendiğini unutmayın. Eğer ilan ekleme aşamasında kategori seçimi yapmadıysanız "İlanları Yönet" sayfasına giderek kategori seçiminizi mutlaka yapıp değişiklikleri kaydediniz. Ayrıca çoklu kategori seçme imkânından da yararlanabilirsiniz. Domaininizi birden fazla kategoriye eklemek için "İlanları Yönet" sayfanıza gidip kategori kısmının sağındaki ikona tıklayarak çoklu seçim yapabilirsiniz. Seçimi yaptıktan sonra domainleri seçip "değişiklikleri kaydet" demeyi unutmayınız. Not: İlgisiz pek çok kategoriye ekleme yapmanız durumunda yaptığınız işlemler kabul edilmeyecektir.
Açıklamalarınızı mutlaka girin: "İlanları Yönet" sayfanızda açıklama ekleyeceğiniz domainleri seçip domain listesinin üst kısmında yer alan seçim menüsünden "... seçili ilanların açıklama kısımlarını düzenle" seçeneğini seçerek domainlerinize açıklama ekleyebilirsiniz. Girdiğiniz açıklamalar hem arama motorlarından potansiyel alıcılara ulaşma ihtimalinizi, hem de domaininizin satış sayfasını ziyaret eden potansiyel alıcıyı ikna etme ihtimalinizi artıracaktır. Potansiyel alıcınızın o an fark edemediği bir detayı açıklama kısmında belirterek onun domaininize bakış açısını tamamen değiştirebilirsiniz.
Domainlerinizi satış sayfasına yönlendirin: Yeterli tecrübeye sahip olmayan kullanıcıların bir domainin kayıtlı olup olmadığını anlama yolu tarayıcılarının adres çubuğuna o domainin adını yazıp enter'a basmaktır. Eğer boş bir sayfa çıkıyorsa ya da domain kayıt firmanızın standart şablon sayfası çıkıyorsa bu bilgiye sahip kullanıcılar domaininizin satılık olup olmadığını anlayamayabilirler. Bu nedenle domainlerinizi Domain Yurdu üzerinde oluşan satış sayfalarına yönlendirmenizi tavsiye etmekteyiz. Bunun için hemen her domain kayıt firması tarafından sağlanan ücretsiz domain yönlendirme hizmetini kullanabilirsiniz. Sitemizdeki standart satış sayfası adresi site adınızın adresimize eklenmiş halidir. Yani domaininiz test.com ise satış sayfası adresiniz de şu şekilde olacaktır: https://www.domainyurdu.com/test.com
İpucu: Domain Yurdu İngilizce dil desteği ile domainlerinizi global pazarlarda da satabilme imkânını size sağlar. Eğer bir domaininizin alıcısı Türkçe konuşan biri olmayacaksa domaininizin fiyatlı ya da fiyatsız olsun, para birimini USD ya da EURO yapmayı unutmayın ve onu Domain Yurdu'nun İngilizce versiyonu ve satış sayfası ile karşılayın. Bu durumda domain satış sayfanızın sonuna şu ifadeyi eklemeniz yeterlidir: ?language=EN Örneğin eğer test.com domaininizin satış sayfası İngilizce olsun istiyorsanız domaini şu adrese yönlendirmeniz yeterlidir: https://www.domainyurdu.com/test.com?language=EN

Domain Yurdu Dışında Yapabilecekleriniz

Potansiyel alıcılarınızı bilgilendirin: Örneğin otobuskiralama.com domaini size ait. Google'da yapacağınız bir "Otobüs Kiralama", "Kiralık Otobüs" vb. aramalar ile pek çok firmanın bu arama sonucunda yukarılarda çıkabilmek için rekabet ettiğini görebilirsiniz. Buna göre bu firmalar aynı zamanda sizin potansiyel alıcılarınız da olabilir. Domaininizin satılık olduğunu bu firmalara e-posta göndererek, onları arayarak, firma sahipleri ya da yöneticileri ile sosyal ağlardan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Domaininizi Domain Yurdu üzerinden güvenle sattığınızı bildirmekle birlikte potansiyel alıcılara güven vermiş, onlarda daha ciddi bir imaj oluşturmuş, domainin açık platformda satışta olmasından hareketle de daha acele edilmesi dürtüsü oluşturmuş olursunuz. Aynı zamanda Domain Yurdu üzerinde kredi kartı ile ödeme seçeneği olduğunu, hatta bankasına göre değişen taksitlerde ve oranlarda 12 taksite kadar taksitlendirme seçeneği olduğunu da belirtebilirsiniz. Bu ödeme kolaylığı potansiyel alıcılarınızın ödeme konusundaki tereddütlerini de azaltabilir.

Diğer domain pazaryerlerinde de listeleyin: Eğer domaininiz Türkçe ise veya Türkiye'deki kişilere hitap ediyorsa öne çıkan diğer domain pazaryerine de ekleyebilirsiniz: alanadları. (Alanadları 2019 yılı itibarıyla ücretli üyelik sistemine geçtiği için domaininiz satılmadan önce de bir üyelik ücreti ödemeniz gerekecektir.) Eğer domaininiz yabancı bir dilde ise veya global pazarlara hitap ediyorsa bu durumda da şu yabancı domain pazaryerlerine eklemeniz faydalı olacaktır: sedo, afternic, Uniregistry Market (eski adıyla DomainNameSales.com) ve DAN (eski adıyla undeveloped.com – 2022 yılında GoDaddy tarafından satın alındı ancak bağımsız olarak hizmet vermeye devam ediyor.) - godaddy auctions ise üyeliği çok cüzi oranda ücretli olan bir alternatiftir ve buna değebileceğini düşünüyorsunuz bu opsiyonu da deneyebilirsiniz.