semiconductor.net

satılıktır!

Sahibi tarafından satışa sunulan bu domain fiyat tekliflerine açıktır.Bilmeniz gerekenler
Domain İstatistikleri:
Görüntüleme: 2198
Önceki teklifler: 7

One of the best domain names for the semiconductor industry.


→ Domain Valuation Details:

• Very high search volume.
• Very high keyword value and competition.
• Very high demand: "semiconductor" keyword is taken in all popular domain name extensions and appears in thousands of other domain names.
• Short & Brandable: It feels good to be remembered.
• Huge potential:
- According to Fortune Business Insights, "The global semiconductor market size was USD 527.88 billion in 2021. The market is projected to grow from USD 573.44 billion in 2022 to USD 1,380.79 billion in 2029, exhibiting a CAGR of 12.2% during the forecast period."
(* https://www.fortunebusinessinsights.com/semiconductor-market-102365)
- According to Precedence Research, "The global semiconductor market size was valued at USD 591.8 billion in 2022 and is expected to reach around USD 1,883.7 billion by 2032, poised to grow at a compound annual growth rate (CAGR) of 12.28% during the forecast period 2023 to 2032"
(* https://www.precedenceresearch.com/semiconductor-market)

• A great keyword-extension match. .net is one of the most suitable extensions for this keyword.


→ Details about the .net extension:

• .net is one of this keyword's best and most valuable global domain name extensions. It is recognized and remembered by people worldwide. For example, csdn.net is China's 8th, pixiv.net is Japan's 15th, daum.net is South Korea's 5th, pixnet.net is Taiwan's 5th most popular website and many more. (source: alexa.com - an Amazon company)

• Search engines also recognize .net as one of the leading domain extensions for SEO purposes. For example, speedtest.net is the world leader in the "Speed ​​Test" or themeforest.net is in related searches like "Website Themes".

• This extension is especially suitable for online businesses, tech/internet companies, portals, networks, etc. Too many popular websites like SlideShare, Minecraft (Microsoft companies), Behance (an Adobe company), ConsenSys (MetaMask's parent company, $7B valuations), all Envato sites like ThemeForest, CodeCanyon, etc., and much more use the .net extension. They also have the domain names' .com extensions, but the .coms redirect visitors to .nets.

• sourceforge.net, php.net, iis.net, cpanel.net, juniper.net, ... Too many tech-related companies/projects also prefer the .net extension.


→ Comparable domain sales

Some announced .net extension domain sales:

• poker.net: $750,000
• mobile.net: $500,000
• 2 adult domains: $454,000 & $400,000
• realestate.net: $300,000
• lottery.net: $220,000
• recovery.net: $200,000
• diy.net: $200,000
• cdn.net: $185,000
...


This great domain name presents a vital opportunity to build a new brand with immediate brand recognition or to increase your domain/brand/industry authority and online presence. We hope it will create significant opportunities for your project/company.


PRESTİJ VE GÜVENİRLİK SAĞLAR

Daha ziyaretçi sitenizi incelemeden ona pek çok şeyi domaininiz ile anlatmış ve onda iyi bir izlenim bırakmış olursunuz.

KOLAY ANLAŞILIR, AKILDA KALIR

İyi bir domain siteyi-markayı çok iyi tanımlar ve de akılda kalıcı olur. Böylelikle edinilmiş ziyaretçilerin kaybedilmemesi konusunda da daha avantajlı olunur.

ARAMA MOTORLARINDA AVANTAJLIDIR

Domainlerin kalitesi-etkisi çeşitli başlıklarda arama motorları tarafından ölçülebilmekte, bu da sitenizin arama sonuçlarında daha avantajlı bir şekilde yer almasına yardımcı olmaktadır.Sonuç olarak;
Domainler internetteki markanız, sitelerinizin adresleridir. Fiziksel ticarette olduğu gibi iyi markalandırılmış ve iyi bir adresteki mağaza bunun faydasını önemli derecede görür. İyi bir domain önemli bir pazarlama unsuru gibi düşünülebilir ve bu alana yapılacak her yatırım diğer pazarlama giderlerinizden çok daha hesaplı olacaktır.

Domain endüstrisindeki en önemli uzmanlardan biri olan Michael Cyger'ın dediği gibi; "Büyük şirketler, jenerik bir domaine sahip olmanın aşağıdakiler dahil olmak üzere muazzam faydalar sağlayabileceğinin farkındadır: güven, otorite, doğrudan ziyaretçi, markalaşma, arama motoru sıralaması, gelecekteki pazarlama harcamalarından tasarruf ve çok daha fazlası.”

Daha Detaylı Bilgi Almak İsterseniz Buraya Tıklayabilirsiniz

Bu domaini Domain Yurdu güvencesiyle satın alabilirsiniz. Domain Yurdu aracılığıyla yapacağınız işlemlerde aşağıdaki hizmetlerimizden de yararlanmış olursunuz:

Alıcı Koruması
Transfer Yardımı

İLETİŞİME GEÇPaylaş:
PAYTR Güvenli Ödeme Altyapısı
Güvenli Ticaret - Güvenli Ödeme